מה היא מערכת ERP?

התועלות שלהן כל כך משמעותיות והרעיון הכללי מאחוריהן כל כך נכון וחכם, שזה פשוט "להיט" קבוע. אנו מדברים על מערכות ERP. מערכות מחשוב אלה, בולטות בעסקים גדולים מזה שנים רבות וגם כיום הן נמצאות בשימוש רחב. מדוע? מה סוד הפופולאריות הגדולה הזו? מהם הרעיון הכללי והתועלות שנובעות ממנו? זהו הסבר קצר.

לנהל הכל במרוכז

מערכת מסוג Enterprise Resource Planning (או ERP) היא מערכת שמרכזת את ניהול כל מה שחשוב בעסק. זו אולי נשמעת כהגדרה רחבה מאוד, אך זה בדיוק הרעיון! במקום אוסף מסורבל של תוכנות נפרדות, שכל אחת מטפלת בנושא ספציפי, ERP מטפל בכל מה שחשוב במקום אחד. זו היא תוכנה לניהול בגישה ריכוזית, אשר מבוססת על בסיס נתונים מרכזי אחד. בעזרתה, מקבלים התייעלות רוחבית של תהליכי העבודה וגם תמונת מצב נוחה ועדכנית על העסק, במגוון היבטים שחשובים להנהלה ולקבלת החלטות.

מערכת תפנית כדוגמה

תפנית היא מערכת ERP מקומית, בולטת וותיקה. למעשה, תפנית מציעה יותר מאשר מערכת ERP רגילה. זו היא מערכת לעסקים גדולים, אשר מיוחדת בכך שהיא מותאמת מראש למגזרים שונים. עבור מגזרים אלה, היא מהווה פתרון בסט אוף בריד, ייחודי מסוגו. המגזרים הם יבואני רכב, ליסינג והשכרה, חברות קמעונאות, גופים העוסקים בנכסים ונדל”ן מניב, עסקים בתחום היבוא ושיווק מוצרי הצריכה, מרכזים רפואיים, מרכזים לוגיסטיים, עסקים של מוצרי גמר לבית (ריצוף, קרמיקה, סניטציה), מוסדות אקדמיה ומלכ”רים, בתי דיור מוגן, חברות שירותים וחברות בתחום האשראי החוץ בנקאי. תפנית איננה מערכת חדשה, אם כי היא מערכת חדשנית ועדכנית בכל ההיבטים החשובים. היא נמצאת בפיתוח מתמשך כעשרים שנה, על ידי חברת הטכנולוגיה הבולטת והוותיקה מטריקס. המוצר מקבל שיפורים שונים עם הזמן והרחבות. הוא כמובן תואם לחוקים שנים ככל הנדרש (בהקשר הנהלת חשבונות למשל) וכמובן לדרישות השוק המקומי במגזרים השונים. כמו כן, ריכוז כל הפיתוח במקום אחד, מקדם אינטגרציה בין הרכיבים השונים של המוצר.

מודולים ומערכת מאוחדת

מערכות ERP מבוססות על "מודולים", שהם רכיבי תוכנה שמתמקדים במשימה ספציפית. זה יכול להיות מודול לנושא עסקי כללי כגון ניהול מכירות. זה יכול להיות מודול לנושא שייחודי למגזר מסוים, כגון מודול ניהול חדרי ניתוח בתפנית שמותאמת עבור מרכזים רפואיים. המודולים השונים עובדים עצמאית, אך גם מסוגלים לתפקד ביחד היטב. היבט זה חשוב מאוד כמובן דווקא מאחר שמדובר על מערכת ניהול מרכזית. תהליכי עבודה רבים דורשים זאת. אפשר לראות למשל העברת מידע ועדכונים בין מחלקות שונות בעסק ושלבי פעילות שונים, אשר עוברים מאחריות של מחלקה אחת למחלקה אחרת. דברים אלה, מחייבים מבחינת מערכת ERP שהמודולים יעבדו היטב ביחד. וכאמור, זה אכן המצב.

 

 

התאמה אישית מתקדמת

תפנית אמנם מותאמת מראש למגזרים שונים, אך מעבר לכך היא מאפשרת לבצע התאמות אישיות עבור כל עסק.

במידת הצורך, ניתן לעשות זאת ברמת מודול, תהליך, תפריט הפעלה, שדות, טפסים ותדפיסים. חשוב לציין ששינויים אלה מבוצעים בקלות, ללא צורך בידע מוקדם בתכנות.ישנו מחולל מסכים אשר מאפשר לשלוט בשדות המוצגים ובסדר ההצגה, להגדיר סיכומים, להגדיר מיונים ועוד. ישנו מחולל מסמכים, אשר מאפשר לעצב מסמכים ולשלב בהם נתונים תפעוליים שונים מהמערכת. ניתן להפיק דו"חות מסוגים שונים ולבנות דו"חות חדשים, באמצעות מחולל דו"חות. מחולל התהליכים (WorkFlow), הוא כלי שבאמצעותו ניתן אף לבצע  אוטומציה לתהליכים שונים, באופן אשר מותאם לארגון.

לסיכום

נראה שמערכות ה-ERP הן סוג מערכות שנראה עוד שנים רבות. כדאי לקחת זאת בחשבון ולנצל זאת. באופן ספציפי, כדאי להכיר את תפנית.

נגישות