הייטק לכולם: איך אפשר לשלב עבודה בתחום לצד אורח חיים דתי?

מקיימים אורח חיים דתי? ובכן – כנראה שגם לכם יצא כבר כמה פעמים בחיים למצוא התנגשויות כאלו ואחרות וכנראה שגם אתם נאלצתם בזמנים מסוימים לערוך התאמות בחיים שלכם. בשנים האחרונות נראה כי יותר ויותר צעירים וצעירות מהמגזר הדתי ואפילו לא מעט מקרב המגזר החרדי שואלים את עצמם האם אפשרי להשתלב בתעשיית ההייטק שהולכת וצומחת בישראל. כמובן שיש הרבה סיבות להיכנס לענף הזה כמו תחומי עיסוק מעניינים, משכורות מהגבוהות המשק, בונוסים ועוד הרבה תמריצים מעניינים ולכן בהחלט לא כדאי לפספס את ההזדמנות בואו נראה האם אכן אפשר לשלב אורח חיים דתי עם ענף ההייטק ואם כן אז איך בדיוק אפשר לעשות את זה.

המעסיקים שבאים לקראת העובדים שלהם

נראה כי עולם ההייטק כולו עובר מהפכה לא קטנה. הביקוש לעובדים בענף הוא גבוה הרבה יותר מההיצע וכל מעסיק נלחם בשיניים על כל עובד איכותי שלרוב יצטרך לבחור באחת מתוך כמה הצעות שכולן טובות ומפתות. בדיוק בגלל זה למעסיק לא אכפת בסופו של דבר מי העובד שיעשה את העבודה – אם הוא אדם דתי שומר מצוות עם מגבלות מסוימות, אם זו אישה בהריון שמתכננת חופשת לידה בקרוב או אם זה/זו מישהו/י שחייבים לעבוד מהבית לפחות ארבע ימים בשבוע. אם יש לכם מה להציע ואתם מוכנים לעבוד קשה סביב האילוצים שלכם, העובדים שלכם יאפשרו לכם לחיות את החיים כפי שאתם בוחרים: לצאת לחופש בחגי ישראל (אפילו כאלה שלא מחייבים חופש מבחינת החוק), יעמידו לרשותכם מטבח כשר וכמובן ייתנו לכם להתפלל מתי שאתם רק רוצים. אגב, אם אתם מבלים שעות ארוכות במשרד, תוכלו למצוא נוסח תהילים ליום שלישי באתר כיפה לצד ברכות ותפילות אחרות.

הכירו את המעסיק שלכם – יכול להיות שתפיסת החיים שלכם היא דומה

הנהירה של בני ובנות המגזר הדתי אל עבר ענף ההייטק היא כלל לא מפתיעה. נראה כי בין היזמים הרבים שבאמת מצליחים לפרוץ ומביאים בשורה חדשה לעולם נמצאים הרבה מאד בני ובנות המגזר. כלומר, אם תחפשו מראש תוכלו למצוא לא מעט חברות שבראשן עומד אדם דתי או אישה דתייה ושמנהלים את כל העסק מתוך התחשבות בשומרי המצוות. בהחלט שווה לנסות ולהגיע למקומות הללו דרך חברים ושווה בהחלט גם לקרוא קצת על החברות בהן אתם מתעניינים.

 

 

זכרו – החוק בארץ מאפשר לכל עובד פולחן דת באופן חופשי

בסופו של דבר צריך להבין כי עבודה בהייטק היא לא שונה במהותה מכל עבודה אחרת בישראל ובארץ ישנם חוקים ברורים המסדירים את העבודה של דתיים ומסורתיים.

על פי החוק אוסר למעסיקים להפלות אף עובד מטעמי דת בכל אחד מהדברים הבאים בעבודה:

  • קבלה לעבודה.
  • תנאי עבודה.
  • קידום בעבודה.
  • הכשרה או השתלמות מקצועית.
  • פיטורים ופיצויי פיטורים.
  • הטבות ותשלומים הקשורים בפרישת עובד מהעבודה.

שימו לב – כמו כן אפליה על בסיס לבישת פריט לבוש דתי נחשבת לאפליה אסורה על רקע דת.

לסיכום

על פניו נראה כי שום דבר לא מונע מהציבור הדתי והחרדי בישראל להשתלב בתעשיית ההייטק הפורחת. צריך לזכור כי המעסיקים משוועים לעובדים איכותיים, מקצועיים ומסורים ואם אתם כאלה זה לא ממש ישנה להם מהי הזיקה שלכם לדת. חשוב בהחלט לדבר ולהציף את הדברים הללו מראש בראיון העבודה וכך תדעו שהמעסיק בוחר בכם ומוכן מראש לקראת ההגבלות והדברים שחשובים לכם. בהצלחה!

נגישות