החזרי מס אונליין: כך תבדקו את זכאותכם

החזרי מס הם נושא מעניין שכדאי לכל אדם להיות מודע לו. אנו משקיעים כל כך הרבה מאמץ בהכנסות – עבודה לשם קבלת שכר, אך פעמים רבות מזניחים את כל הנוגע להוצאות. לכל הפחות, לא מטפלים בכך באופן יסודי והדבר מתבטא גם בתחום המיסים. לאנשי הייטק קל יותר לבצע הזנחה מצערת זו, מאחר שהשכר בהייטק גבוה ולכן חיים ברווחה כספית יחסית. אך זה גם המקור לתובנה מעניינת: אם אתם אנשי הייטק, ייתכן מאוד שאתם משלמים לחינם מיסים ויותר מאחרים. כיצד הגעתם למצב זה? ומה תוכלו לעשות בנידון? הנה כל ההסברים ועוד.

להתחיל מהכרת הנושא

מהיכן מתחילים? המרכז להחזרי מס הוא אתר שמתמקד בדבר אחד חשוב ומעניין: איך לקבל החזרי מס. במילים אחרות, האם וכיצד תוכלו לקבל כסף שבמילא מגיע לכם. כסף זה, הוא בעצם כסף ששילמתם לחינם. עודפי מס אשר שולמו בנסיבות כאלה ואחרות והם מצטברים מדי פעם לסכומים כלל לא מבוטלים. תוכלו למצוא באתר הזה מידע מסוגים שונים בהקשר זה, כולל מונחים חשובים. הוא גם יעזור לכם לבדוק את זכאותכם לקבלת החזר כזה.

 

 

מה מיוחד בהייטק?

ובכן, הרבה דברים מיוחדים בהייטק ובתור עובדי הייטק, אתם וודאי מודעים לכך היטב. אבל מבחינת החזרי מס, מה שמיוחד אלה בעיקר הנקודות הבאות:

  • תחלופת מקומות עבודה – בהייטק רואים תחלופה גבוהה מהרגיל של מקומות עבודה.
  • שינוי בגובה השכר – גובה השכר של אנשי הייטק, עשוי להשתנות באופן משמעותי במיוחד לאורך השנים. זאת, כתוצאה מכמה גורמים שחוברים יחד. בהם השינוי הרב במקומות העבודה, אפשרויות ההתקדמות המגוונות בתפקידים והשוני הרב בשכר לאותם תפקידים בין חברות הייטק שונות.
  • לימודים – סיום לימודים אקדמיים מזכה בקבלת נקודות זיכוי במס, אשר משמעותיות לעתים להחזרי מס.
  • מימוש אופציות ומניות – גם פעילות כזו רואים יותר מהרגיל בהייטק ואף היא עשוי להיות כרוכה בתשלום מס גבוה מדי.
  • גובה תשלום המס – בהייטק מרוויחים יותר מהרגיל ולכן גם משלמים יותר מהרגיל במס הכנסה. כתוצאה מכך, גם במקרים של גביית יתר ולכן זכאות לקבלת החזר, מדובר לעתים קרובות בסכומים גדולים מהרגיל.

על מה מקבלים בעצם החזר?

בגדול, מדובר על מצבים שונים שבהם שילמתם מס, כאשר בסופו של דבר מסתבר ששולם מס יתר. הדבר מתרחש במצבים רבים, כאשר העיקרון הוא פשוט: אם מס הכנסה צריך להעריך כמה תשלמו, הוא יעריך ליתר בטחון כלפי מעלה. אם שילמתם יותר מדי, הוא לא ירוץ אחריכם בכדי לידע אתכם בנידון ולהחזיר לכם את הכסף. כמו כן, מס הכנסה חושב במונחים של תשלום מס שנתי, בעוד שמשכורת (ממנה יורד מס הכנסה באופן רגיל) היא חודשית. לכן משלמים לפי הערכות ויש מצבים רבים של תשלום יתר. שינויים במצבכם האישי שעליהם לא דיווחתם לרשויות, עשויים להיות משמעותיים גם כן. למשל נקודות זיכוי ממס שמגיעות לכם בעקבות סיום לימודים ומס הכנסה פשוט לא מודע לכך.

אז איך מקבלים את ההחזר?

ניתן לבקש החזרי מס הכנסה, עד 6 שנים אחורה. כפי שתוכלו לדמיין, יש טפסים לכך אותם צריכים למלא, עם כל הפרטים הרלוונטיים. כיום, ניתן לעשות תהליכים כאלה גם דרך האינטרנט. כל זאת קל ומהיר יחסית, אך צריכים לדעת מה עושים. כלומר, ללמוד את הנושא מראש. כך תוכלו להבטיח, שאתם ממצים את זכויותיכם מבחינה זו. כמובן, ניתן ואפילו כדאי, להיעזר במומחים שמיומנים בכך.

לסיכום

להרוויח יותר מהממוצע במשק – בהחלט לא רע. אבל לוותר על כסף שמגיע לכם – אף פעם לא חכם! אז לפני שאתם רצים לתפקיד הבא, עם השכר הקורץ יותר, למה שלא תבדקו אם מגיע לכם החזר מס?

נגישות