בלוג

כי יש לנו מה לספר לכם...

מה שרואים משם לא רואים מכאן - גישור הפערים בין רכישה בחנות פיזית לחנות וירטואלית

אחת השאלות שכל מעצב חוויית משתמש שואל את עצמו בתחילת פרויקט, היא מה הצרכים הספציפיים של המשתמש הפוטנציאלי שלו. ובנוסף לשאלה זו, חשוב לשאול איך נניע אותו לבצע את הפעולה (המרה) שלשמה הוא נכנס לאתר?. באתרים שיווקיים - תדמיתיים נרצה לגרום למשתמש להשאיר פנייה, באתר העושה שימוש ב"שיווק מוכוון תוכן" (כמו בלוג) נרצה שהמשתמש יירשם לרשימת התפוצה שלנו, ובאתרי מכירות נרצה שהמשתמש יבצע רכישה. במאמר זה נתמקד בדוגמא האחרונה שציינתי, כיצד נגרום ליותר משתמשים לבצע רכישה באתרי המסחר האלקטרוני שאנחנו מאפיינים, ואיך באמצעות שינוי גורם אחד בדף המוצר, נוכל להגדיל משמעותית את יחסי ההמרה שלנו.

כל מי שעבד אי פעם על פרויקט מסחר אלקטרוני, בטח שאל את עצמו מה הצורך החשוב ביותר של המשתמש? ומה הפער שלו בין החוויה של רכישת המוצר באופן פיזי לרכישתו באינטרנט?, לדעתי זהו הצורך לגעת במוצר, או לראות אותו כמו שצריך. נוכל לקחת מקרה לדוגמא שקרה לי רק היום בבוקר, כאשר חיפשתי באינטרנט מתנת יום הולדת לבן שלי. החיפוש הוביל אותי לאתר של אחת מחברות הצעצועים הגדולות בארץ, ושם נתקלתי במוצר שחרג את התקציב שלי, אך לאחר צפייה בתמונות המוצר שהציעו תמונה גדולה ואיכותית, ואפשרות תקריב, השתכנעתי והבנתי כי המוצר איכותי משמעותית מהמוצרים האחרים, ומשתלם יותר לחרוג מהתקציב על מנת לרכוש אותו. 

כדי לפתור את הבעיה שציינתי קודם, נוצרו מספר טכניקות שהשתדרגו והתפתחו עם השנים, וכעת מסייעות לכל מי שעוסק בעיצוב חוויה למסחר אלקטרוני, להציג את תמונות המוצר בזוויות שונות, צבעים שונים, לבצע תקריב ועוד.

מדוע השימוש בתמונות המוצר כה חשוב?

המטרה של כל מעצב הינה לספק את חוויית המשתמש הטובה ביותר, ולגשר על הפערים שנוצרים בין הצרכים שלו לבין מה שהממשק שלנו מציע. החשיבות של הנושא גדולה ומשפיעה ישירות על הצלחת הממשק, ובמקרה שלנו, כמות ויחס ההמרות באתר המסחר האלקטרוני שאנחנו מעצבים. ברגע שנשים את עצמנו בנעלי המשתמש, נוכל להבין שחשוב לו לראות מוצר שנראה טוב פשוט, אלגנטי, וחדשני. ואם אפשר להמחיש לו איך המוצר עובד, נייצר למשתמש רקע, סביבה, פרטים, ודוגמאות שיהוו את המרכיב החשוב ביותר לביצוע המכירה.

אז באילו דרכים נוכל לבטל את הפער בין חוויית רכישת המוצר הפיזי לבין רכישת המוצר באינטרנט? כיצד נגרום למשתמש לרכוש את המוצר? במאמר זה נבחן ארבע דוגמאות שבהן נוכל להשתמש בווריאציות שונות (ואף לשלבן) בהצגת המוצר כך שהשפעתו על המשתמש תהיה רבה :

הצגת וריאציות שונות של התמונה - הטכניקה היא פשוטה וקיימת כבר בהרבה מאוד אתרים. במקום להכניס תמונה אחת של המוצר, אנחנו נכניס תמונות רבות המכילות וריאציות שונות של המוצר, הכוללות מבטים מזוויות שונות על המוצר ועל האריזה שלו, תמונות של פריטים מהמוצר (ראה דוגמא מאתר לגו למטה), תמונות של וריאציות שונות של המוצר (לדוגמא חולצה במספר צבעים), תמונות של יכולות המוצר ועוד.

שימוש בתקריב - אחת השיטות הטובות ביותר לגרום לכך שהמשתמשים שלנו יהיו שבעי רצון היא השימוש בתקריב. באמצעות ריחוף עם העכבר, או בלחיצה על התמונה נוכל לראות חלקים מוגדלים של התמונה המציגים את המוצר בצורה מיטבית. ראו למטה דוגמא מהאתר העולמי של לגו. באמצעות ריחוף עם העכבר נוכל לראות את החלק היחסי שאנו עומדים עליו בצורה מוגדלת, וליהנות מצפייה מיטבית במוצר.

תמונה המציגה דוגמא רלוונטית לשיטות השימוש בתמונות באתר - מתוך אתר לגו העולמי 

תמונות של המוצר בשימוש - תמונה טובה לא תראה רק איך המוצר נראה, אלא גם תציג את השימושים עבורו. גם במקרה זה נשתמש בתמונה מאתר לגו. במקום להראות את אריזת המוצר אנו תמונה של המוצר מורכב. למה אני משתמש בדוגמא הזאת? בתור חובב של המותג לא פעם ראיתי מוצר שנראה על האריזה מדהים (עוד שיטה לשימוש בתמונות...) כי שמו אותו על רקע שעוצב והותאם בצורה מקצועית, ושתואם את רוח המוצר, אך כאשר ראיתי את המוצר עצמו מורכב הוא היה נראה הרבה פחות מרשים, מה שגרם לי לוותר על הקנייה. תמונה טובה יכולה לעזור להדגים בצורה היעילה ביותר את תכונות מוצר, ולחסוך בהסברים ארוכים. למה להתאמץ כאשר תמונה יכולה לעשות את העבודה ולשפר את חווית המשתמש באתר.

שימוש בתוכן שנוצר על ידי משתמשים - השימוש בתוכן שנוצר על ידי משתמשים הוא אחת הדרכים הטובות ביותר לשימוש בשנים האחרונות, ולא רק באתרי מסחר אלקטרוני. במקרה שלנו אנו ממליצים להשתמש בתמונות של המשתמשים העושים שימוש במוצר. הסיבה לכך היא פשוטה. שימוש בתמונות מלקוחות קיימים מוסיפה ערך של הוכחה חברתית לדפי המוצר שלנו, ומדגישה בפניי הקונה הפוטנציאלי את העובדה שהמשתמשים האחרים היו מאוד מרוצים מהמוצר ונאמנים למותג. במקרה זה נוכל לקחת לדוגמא את המותג הראשון שעשה שימוש בטכניקה זו, חברת GoPro המשווקת מצלמות אקסטרים, אשר החלה לפרסם קטעי וידאו ותמונות ממשתמשים, מה שתרם להכפלת ההכנסות של החברה תוך שנה אחת, וליצירת באז ויראלי ופרסום החברה ומוצריה בכל העולם.

בהצלחה

יש לך שאלות על התהליך שלנו ? רוצה לקבל הצעת מחיר ? אפשר להתחיל בשיחת טלפון או פגישה

כן! בואו נדבר