בלוג

כי יש לנו מה לספר לכם...

כל ההנחיות לכתיבת תוכן נגיש

אחד הנושאים המדוברים והחשובים ביותר היום בעולם האינטרנט, הוא נושא הנגישות באינטרנט לאנשים עם מוגבלויות (Web accessibility) .

מי שעוקב אחרי הבלוג שלנו באופן קבוע, בטח יודע שכחברה המתמחה בתחום האפיון הנגיש, נגענו לא מעט בנושא הנגישות, ובכל הכרוך בהנגשת אתרים, קיום מבדקי שמישות ועוד. 

במאמר זה נרצה דווקא להתמקד בנושא שלא התמקדנו עליו עד היום, והוא נושא של הנגשת התוכן באינטרנט. 

גם לאחר שאפיינו, עיצבנו ובנינו אתר נגיש חדש, עלינו להקפיד להעלות את התוכן הקיים ותכנים חדשים באופן שיאפשר גם לאנשים עם מוגבלויות (כ 1.4 מיליון אזרחים בישראל) לצרוך את התוכן, ולשם כך התוכן חייב להיות נגיש.

מה המשמעות של תוכן נגיש ? 

ארגון ה W3C הבינלאומי העוסק בתקינה ברשת מגדיר את הנגישות באינטרנט כ"יכולת לאנשים עם מוגבלות לתפוס, להבין, לנווט, ולתקשר עם האינטרנט בצורה שווה", ובהתאם לכך מפתחי ומעצבי אינטרנט רבים מסייעים ועוזרים להבטיח כי רשת האינטרנט תהיה זמינה לכולם, ותאפשר חוויית משתמש מלאה. אך כפי שציינתי קודם, היום אנחנו מתמקדים בהנגשת תוכן ולא בפיתוח ועיצוב אתרים נגישים, ולכן פונים במאמר זה לכל מי שעוסק בתחום הנגישות באינטרנט, עם דגש על מנהלי האתרים וכותבי התוכן שביניננו.

הנגשת האתרים ברובה פונה מעצבים ולמפתחים, אך אין להמעיט מחשיבות כותבי התוכן בתהליך, הרי עבור הציפיה למידע הכתוב נעשית ההנגשה. 

באמצעות שימוש עקבי בשלושת ההמלצות שנצרף בהמשך תוכלו להתאים את סגנון הכתיבה שלכם, כך שיתאים לקהל רחב ככל האפשר.

טיפ ראשון – שמירה על מבנה כותרות תקין

למה כותרות כל כך חשובות לנגישות? הסיבה העיקרית היא שהכותרות עוזרות למשתמשים עם מוגבלויות, הנעזרים בטכנולוגיות מסייעות (כגון קוראי מסך), לנווט בתוכן בצורה הרבה יותר יעילה. כותרות עוזרות גם במבנה התוכן, כך משתמשים "רגילים" יכולים לרפרף דרך התוכן במהירות על מנת למצוא את המידע שהם צריכים, או לעבור על הפריסה הכללית של הדף, שלא כמו עמיתיהם בעלי המוגבלויות, מה שהופך את עניין הכותרות התקינות לחיוניות אף יותר.

יתרון נוסף לשימוש נכון בכותרות הוא השוני העיצובי שיש להן בדרך כלל משאר הטקסט. אך במקרה של משתמשים עם לקויות ראייה, תוכנת קריאת מסך אינה יכולה להעביר שינויים במשקל או גודל הטקסט, מה שלא יוצר לנו כותרת בעלת ערך אמיתי למשתמשים אלו. לשם כך, עלינו להקפיד ולשתול תגי כותרת נכונים כדי להבדיל אותן מהתוכן הרגיל. 

בנוסף מומלץ להקפיד על הכללים הבאים : 

  • כל דף צריך להכיל כותרת אחת ראשית ברמה 1 (H1) אשר בבירור משקפת את הנושא ואת מטרת תוכן הדף.
  • התוכן אמור להיות מאורגן באמצעות רמות על ידי כותרות משניות נוספות (H6-H2) ויש להשתמש בהן בסדר הכרונולוגי המתאים.
  • על מנת שהמשתמשים אשר נעזרים בקוראי מסך יבינו למה לצפות תחת כל כותרת, הכותרת צריכה לספק קשר ברור למידע המקדים. 

טיפ שני – שימוש בתגיות Alt 

תמונות מייצגות חלק חשוב בתוכן האינטרנטי. הן משמשות להעברת מידע, או על מנת לשפר את המסר של התוכן שנכתב, ואפילו משמשות כתוספת עיצובית בלבד. 

לצערנו, קוראי מסך עדיין אינם מסוגלים לנתח או לפרש תמונות, ואינם מספקים לקוראים מידע ויזואלי או את המסרים שאמורים לעבור דרך התמונה. 

לכן, כאשר אנו משלבים תמונות בתוכן שלנו, הן צריכות לכלול תגיות המכילות טקסט חלופי משמעותי, שמבטיח שגם גולשים עם קושי או מוגבלות קריאה יהיו מסוגלים להפיק תועלת מהמידע המועבר דרכן.

בנוסף מומלץ להקפיד על הכללים הבאים : 

  • טקסט החלופי שבו אנו משתמשים חייב להיות משמעותי. שימוש בטקסט גנרי לא יספק למשתמשים עם לקויות מידע מספיק. לכן על כותבי התוכן לספק תיאור תמציתי של המסר המופיע בתמונה, ואולי אפילו להסביר מדוע נעשה שימוש בתמונה זה.
  • לפעמים תמונות משמשות לקישוט בלבד, ואין צורך משמעותי בהעברתן גם לגולשים עם לקויות הראיה והעיוורון, ניתן עדיין להשתמש בתגית ה alt, אך פשוט להשאיר אותה ריקה (alt null). כאשר קוראי המסך נתקלים בתגית ה null, הם מתעלמים מהתמונה לחלוטין.
  • טקסט חלופי יכול להיות מגביל מדי עבור תמונות מסובכות כגון תמונות המכילות אינפוגרפיקה, תרשימים או גרפים. אם מדובר בתמונה מורכבת, נוכל לספק תיאור ברור של המידע שהתמונה משדרת בתוכן הכתוב המקדים לתמונה. 

טיפ שלישי – קישורים בשפה מובנת ומכוונת מטרה 

קישורים הם דרך מצוין עבור כותבי תוכן לספק מידע נוסף, ולספק דרך חלופית עבור קוראים להגיע לאזורי תכנים נוספים של האתר. אך כפי שכבר למדנו, הקישורים שאנחנו משתמשים בהם אפקטיביים באמת בעבור משתמשים עם לקויות, רק במידה והם נכתבים בשפה מובנת ומכוונת מטרה. 

אחד המנהגים הנפוצים אצל רוב כותבי התוכן הוא להשתמש בטקסט קישור גנרי כמו "לחץ כאן" או "קרא עוד". עבור משתמשים הנעזרים בקורא מסך השימוש בקישורים גנריים בתוכן מהווה בעיה אמיתית, וזאת מכמה סיבות: כאשר משתמש ניגש לרשימת הקישורים בקורא המסך, הקישורים כבר לא קשורים סביב התוכן. כתוצאה מכך, אותו המשתמש יכול לשמוע את המילה "קרא עוד" לא מעט פעמים ללא שום קבלת מידע אמיתי אודות הקישור, והיעד שלו. כדי להבטיח שלכל הקישורים יהיה הקשר הגיוני, כותבי התוכן צריכים להשתמש בקישורים עם תיאור. לדוגמא, במקום "קרא עוד," להשתמש ב "קרא עוד אודות תוכנית הליווי שלנו לחברות סטארט אפ ובתי תוכנה". 

בנוסף מומלץ להקפיד על הכללים הבאים : 

  • יחד עם הניסוח המתאים בקישור, מומלץ גם לציין אם הקישור מפנה את המשתמש אל מחוץ לאתר שבו הוא מבקר. דבר זה יכול ליצור בלבול רב אצל חלק מהמשתמשים.
  • כמו כן, מומלץ להודיע למשתמש אם הקישור פותח מסמך מסוים דרך הדפדפן, על ידי הוספת (Doc / Word) או (PDF) לטקסט הקישור.
  • כל האמור לגבי לינקים מקובל גם לגבי כפתורים המקשרים בין הדף לדפים אחרים, למקורות מידע מחוץ לאתר, ולהורדת קבצים שונים.

בהצלחה

 

יש לך שאלות על התהליך שלנו ? רוצה לקבל הצעת מחיר ? אפשר להתחיל בשיחת טלפון או פגישה

כן! בואו נדבר