בלוג

כי יש לנו מה לספר לכם...

איך למקסם את התועלות של האתר שלנו באמצעות עיצוב מונחה נתונים

רובם המכריע של אתרי האינטרנט הקיימים היום נבנו ונועדו בתקווה שגולשים יוכלו להשלים בהם פעולות כגון : קניית מוצר, רכישת מנוי לשירות, הרשמה לאירוע או רשימת תפוצה, הורדת קובץ ועוד (ביצוע המרה).

כל האתרים האלו, החל מהקטנים ביותר, ועד לגדולים ביותר, משתמשים בממצאים חזותיים או חושיים אחרים אשר משפיעים על דפוסי קבלת ההחלטות של המשתמשים, ובמטרה להעלות את יחסי ההמרה של האתר. אם מדובר על תמונות מרהיבות של דוגמנים, או של המוצר. אם מדובר בכפתורי קריאה לפעולה גדולים ומבטיחים, או בשימוש בלקוחות הממליצים על המוצר.

על מנת ללמוד ולהבין כיצד אנו יכולים להשפיע על המשתמשים שלנו, ובמתן דגש על קהל יעד מסוים, עלינו להסתמך על הרבה מאוד נתונים אשר מושגים בדרכי מחקר כאלו ואחרות. עלינו לזהות תחילה את קהל היעד, מהיכן הוא מגיע, למה הוא מגיע לאתר שלנו, ומה המטרה שלו. רק לאחר מכן נוכל לבדוק כיצד אנו יכולים להשפיע עליו לבצע את הפעולות להן הוא נדרש על ידינו, וביצוע ההמרה. שימוש בטכניקה זו נקרא עיצוב מונחה נתונים (Data Driven Design).

במאמר זה נרצה לענות על השאלה הפשוטה, איך אנחנו מיישמים בעיצוב האתר את הנתונים שהתגלו במחקר? ואף להבין כיצד אנו יכולים למקסם את התועלות של האתר שלנו למקסימום בקישור בין מעקב תמידי אחרי נתוני המבקר ושיפור עיצוב האתר בהתאם, במיוחד בימים אלו, כאשר אנו מוצפים בכלים אנליטיים וכלי מעקב המאפשרים לנו למקסם את היכולות של כל דף ודף באתר שלנו בנפרד.

אילו נתונים מתקבלים מהמחקר שלנו

על מנת לעלות על השאלה ששאלנו קודם, עלינו לקחת מבט טוב על הנתונים שאנו מקבלים בכל יום. 

רוב המידע שאנו מקבלים מתחלק לשני סוגים :

מידע איכותני - המידע מתקבל בדרך כלל על ידי מבדקי שמישות הכוללים התבוננות בהתנהגות המשתמש וניתוחה. במידע זה איננו משתמשים בנתונים מספריים ובניתוחים סטטיסטיים. לדוגמא - נוכל לשאול משתמש מסוים מה גרם לו לבצע פעולה זו או אחרת, אך מדובר במשתמשים בודדים בדרך כלל, ולא באלפי משתמשים כמו במחקר כמותי סטנדרטי.

מידע כמותי - מידע זה מתבסס על נתונים מספריים בלבד. לדוגמא - נוכל לגלות כמה גולשים מגיעים לאתר שלנו בכל יום, והיכן רוב הגולשים נוטשים את האתר ללא ביצוע המרה. במקרה זה יש לנו מידע כמותי, אך איננו יודעים מה הניע את אותם הגולשים לנטוש.

במקרים בהם גם המידע הכמותי, וגם המידע האיכותי קיימים, אנו ממליצים להשתמש בשני סוגי המידע הקיימים, וזאת על ידי יצירת תכנית פעולה הכוללת בדיקה, ניתוח, וביצוע משוב (בכמה סבבים רציפים, ולא באופן חד פעמי), ובאמצעות זאת סיפוק תובנות עמוקות יותר על צרכי הגולשים.

שימוש בנתונים מבוססים מחקר אמפירי

חשוב להבין כי גם אם הנתונים שישמשו אותנו בעיצוב הם כמותיים או איכותיים, הם תמיד חייבים להיות מבוססים על מחקר אמפירי, ולענות על שאלות ספציפיות ככל הניתן, זאת על מנת לספק תובנות נקודתיות, ולא הרים על הרים של נתונים מצטברים. 

ניקח לדוגמא אתר תוכן ששוכר מומחה לעיצוב לשיפור מראה האתר. כמו בכל אתר תוכן, המטרה של האתר היא לשמור על הגולשים בתוך האתר, לספק להם מידע שימושי ככל הניתן, ואף להגדיל את מספר המנויים לניוזלטר השבועי של האתר. בעבור המעצב מדובר באתגר לא קטן, אלו מספר מטרות שצריך לעמוד בהן, ולכן עליו להתחיל ללמוד את האתר הקיים על מנת לזהות את התחומים המרכזיים הדורשים שיפור.

לשם כך על המעצב לקחת לדוגמא מדדים ונתונים כמותיים חשובים שמהם יוכל ללמוד על האתר, לדוגמא - נתוני נטישה ויציאה מהאתר, מנתונים אלו הוא יכול לדעת באילו דפים אחוז הנטישה הגבוה ביותר, מאילו מקורות תעבורה אחוז הנוטשים הגבוה ביותר, וכמה נוטשים את האתר כבר בדף הבית. כל אלו יספקו למעצב מידע על האלמנטים שבהם הוא צריך לנסות לטפל, ומשם ניתן להשתמש במחקר איכותני ולהפעיל מבדקי שמישות על מנת לקבל מידע מהימן מהמשתמשים, ועל חוויותיהם מהשימוש באתר שלנו. 

לסיכום

עיצוב מונחה נתונים מסייע לנו לעשות שימוש באלמנטים העיצוביים הנכונים לאותו האתר. אנחנו רואים כבר היום אתרים שמשתמשים בסגמנטציה הזאת על מנת להגיש את המוצרים הנכונים לקהל היעד המתאים, אנחנו רואים פיילוטים של פרסומות מבוססות משתמש, ואנחנו גם רואים כיצד חלק מהאתרים אף הלכו צעד קדימה ומציעים למשתמשים שלהם אפשרות להתאים את מבנה האתר והתוכן שבו לצרכים האישיים שלהם.

יש לזכור, המחקר אחר נתונים והשימוש בנתונים אלו לצורך שיפור העיצוב, יכולים לעלות לנו בלא מעט משאבים, אך זו אינה סיבה לוויתור. אנו מבטיחים שגם המאמצים הקטנים ביותר, כמו התמקדות בנתונים המגיעים מ Google analytics שמחובר היום לכל אתר, ושיפור העיצוב בהתאם לנתונים, יכולים לגרום לשיפורים משמעותיים עבור המשתמשים שלכם, ולעזור להגדיל את היכולות של האתר וכושר התחרות שלו מול אתרים מתחרים בתחום. 

בהצלחה

יש לך שאלות על התהליך שלנו ? רוצה לקבל הצעת מחיר ? אפשר להתחיל בשיחת טלפון או פגישה

כן! בואו נדבר