בלוג

כי יש לנו מה לספר לכם...

כך בונים משפך המרה אפקטיבי: מה לעשות וממה חשוב להיזהר

בעידן הטכנולוגי של היום, עדיין לא יצא לי להכיר מנהלי אתרים שלא מודאגים תמידית מהגדלת התנועה לאתר האינטרנט שלהם, ואף מתעסקים בנושא באופן כמעט אובססיבי. ההתעסקות הרבה בדרך כלל באה לידי ביטוי על ידי משאבי זמן וכסף רבים שמופנים על ידם לצורך מטרה זו. 

עם זאת, ולמרות הכל, לא כל מנהלי האתרים מבינים שמה שבאמת חיוני להצלחה שלהם, הוא דווקא המענה לשאלה "מה אותם המשתמשים שהם כל כך מתאמצים להביא, עושים באתר?", זאת כאשר הם מגיעים אליו. למרבה הפלא, חלק לא קטן ממנהלי האתרים לא שואל שאלה זו, ומתמקד דווקא בכמות הגולשים המגיעים לאתר, במקום להתמקד במשפך ההמרה באתר, באופטימיזציה שלו ובחווית המשתמש שלו.

במאמר זה ארצה להסביר את חשיבותו של משפך ההמרה, היכן הוא נכנס לפעולה, ואיך אופטימיזציה שלו תהיה אחד מהגורמים העיקריים להצלחת האתר שלנו.

מהו משפך ההמרה?

משפך ההמרה מורכב מהצעדים שהגולש הממוצע מבצע באתר האינטרנט שלנו, זאת על מנת להשלים פעולה באופן מוצלח. הפעולה שנקראת בשפה המקצועית – המרה, יכולה להיות רכישת מוצר, הרשמה לשירות, השארת פנייה באתר (ליד) או אפילו הרשמה לניוזלטר. לא משנה מה היא הפעולה הרצויה, בכל משפך המרה טיפוסי ישנם ארבעה שלבים :

1.שלב ההיכרות - זו הפעם הראשונה שהמשתמש שלנו מבקר באתר, ולומד על החברה שלנו. משתמש זה מגיע דרך הפרסום שלנו ברשתות החברתיות, או מנועי חיפוש, או דרך המלצה שקיבל מחבר או ברשת. מאמצי השיווק שלנו בשלב זה של משפך ההמרה צריכים להתמקד במיקוד המשתמש על המוצרים ואו השירותים שאנו מציעים באתר שלנו. 

2.הבעת עניין - זהו השלב שבו המשתמש רוצה ללמוד יותר על החברה ואו המוצרים שלנו. הוא עשוי לבקר בדף "אודותינו" באתר, לגלוש בקטלוג המוצרים, לקרוא מאמרים בבלוג שלנו, או לקרוא המלצות מגולשים באתר. בשלב זה, מאמצי השיווק שלנו צריכים להתמקד בערך הייחודי שאנו מציעים (UCP), מה שהופך את מוצרים ואו השירותים שלנו לבולטים וטובים יותר משל מהמתחרים.

3.רצון לרכישה - בשלב זה, המשתמש חושב על השלמת הפעולה. מאמצי השיווק שלנו בשלב זה צריכים להתמקד על התועלות שבמוצר או השירות שלנו. למה כדאי למשתמש לקנות את המוצר שלנו? מה הם יכולים לצפות אם הם להירשם לשירות שלנו? באיזו תדירות הם מקבלים את הניוזלטר, ומה יהיו התכנים שבו? הודעות השיווק שלך צריכה להתמקד ביתרונות של המרה וכוללות שיחות חזקות לפעולה.

4.נקיטת פעולה - זהו השלב שבו אנו סוגרים את העסקה, ובהתאם למטרות שלנו, המשתמש משאיר את פרטי האשראי שלו, ומתחיל למלא את כל הטפסים הנדרשים. מאמצי השיווק שלנו בשלב זה צריכים להתמקד בתהליך שאותו המבקר עובר כדי להשלים את הפעולה בהצלחה (צ'קאאוט), וכולל גם הנעה חזקה לפעולה (call to action).

כיצד נוכל לשפר את משפך ההמרה שלנו

הצעד הראשון לשיפור משפך ההמרה הוא הבנה שבלי משפך המרה אפקטיבי, אנחנו מאבדים בכל יום לקוחות פוטנציאליים רבים. כמו כן, חשוב להבין ששיפור משפך ההמרה הוא לא פתרון חד פעמי, וכי גם בהמשך אנו נמצא מקרים בהם נאבד חלק מהגולשים בכל שלב של ההמרה (מה שתמיד קורה), אך אנחנו נוכל לשפר את המספרים האלה על ידי ההבנה של המשתמש, הבנה של הסיבות לנטישה, ושיפור חווית המשתמש באתר.

להלן מספר סיבות נפוצות לירידה באחוזי ההמרה :

1.אנו לא מציעים בצורה מספיק ברורה את הצעד הבא בשלב הפעולה. אם משתמש כלשהוא עוקב אחר הפרסום שלנו בפייסבוק, אנחנו לא יכולים לצפות מהם ליזום ולגלוש בכל האתר שלך. עלינו להציע להם מוצרי תוכן קשורים, ולהנחות אותם למקום הבא שאליו הם אמורים להגיע באתר.

2.אנו לא מקשרים את היתרונות שבהצעה שלנו למוצר. על מנת שהמשתמש ירכוש את המוצר, ברוב המקרים לא יספיק לנו רק להסביר כיצד עובדים המוצרים או השירותים שלנו, אלא גם אילו בעיות הם פותרים? וכיצד הם ישפרו את חייהם של הלקוחות שלנו?

3.אל תשתמשו בהנעה לפעולה חזקה בשלב העניין או הרצון. שימוש במונחים חזקים, וכפתורים צבעוניים לקריאות השונות לפעולה שלנו : "הרשמה לניסיון ללא תשלום", ו"קנו עכשיו" צריכים לבוא רק בשלב הרביעי והאחרון.

4.שלב הפעולה הוא יחסית מסובך. תנסו לחשוב על תהליך הצ'ק אאוט שבאתר שלנו. האם אנו מבקשים יותר מדי פרטים ? האם התהליך שלנו ארוך מידי ? הפכו את תהליך הצ'ק אאוט לקצר ואינטואיטיבי, ובכל תחוו מעט מאוד נטישת בשלבים אלו. 

ברגע שזיהינו את האזורים הבעייתיים שלנו, זה זמן להתחיל לבדוק אחת פתרונות מעשיים. התמקדות בקהל מסוים יקל עלינו ליצור מסרים שיווקיים עבור המשתמשים באתר שלנו, ויעזור למקד אותם על בסיס האינטרסים של המשתמש והתנהגותו. 

כיצד למנוע נטישת גולשים

כידוע, עסקים רבים מתמקדים בגיוס לקוחות חדשים, אך ברוב המקרים שוכחים לשמור על הלקוחות הקיימים. ישנן לא מעט סיבות שיכולות לגרום למשתמש \ לקוח קיים לעזוב אותנו, בעיקר אם חווית המשתמש באתר לא טובה. הלקוח עלול למצוא אתר עם מוצר דומה במחיר מוזל יותר, או למצוא אתר עם מוצרים טובים יותר. אפשרות אחרת היא שהמשתמש מעוניין במוצר שלנו, וגם המחיר נראה לו סביר, אך הוא נרתע מתהליך הצ'ק אאוט, ועוד. להלן מספר דרכים כדי למזער את אחוזי הנטישה בממשק :

1.בקשת משוב מלקוחות – במידה וקניתי משהו ממוכר צד שלישי באיביי (EBAY), סביר להניח שאקבל מתי שהוא הודעת דוא"ל המבקשת משוב על תהליך הרכישה. נכון שלא כל הלקוחות יגיבו לבקשתך למשוב, אך גם במידה וחלק מהם יענו עליו, נוכל לנצל את המידע היקר שהם סיפקו על מנת לשפר את התהליכים באתר.

2.שליחת מסרים שיווקיים בדוא"ל - השתמשו בשיווק בדואר אלקטרוני כדי לשמור על הלקוחות שלך עדכניים. ניוזלטר הוא כלי רב עוצמה המאפשר ללקוחות קיימים לדעת על מוצרים ושירותים חדשים, על מבצעי מכירות, והגעה של מבצעים מיוחדים.

3.שירות לקוחות – העבירו את נושא שירות הלקוחות לראש סדר עדיפויות שלכם. דווקא הלקוחות שצפויים להיות קולניים ובעייתיים הם אלו שבסופו של דבר יהיו הלקוחות הכי מרוצים.

בהצלחה!

יש לך שאלות על התהליך שלנו ? רוצה לקבל הצעת מחיר ? אפשר להתחיל בשיחת טלפון או פגישה

כן! בואו נדבר