בלוג

כי יש לנו מה לספר לכם...

איך להשתמש בפסיכולוגיה של ההמרה בעת אפיון אתר

קבלת החלטה של משתמש באינטרנט (ובכלל), היא תהליך קוגניטיבי המאפשר לנו לבצע בחירה של מוצר, שירות, או כל דבר אחר מבין כמה אפשרויות. תהליך קבלת ההחלטות הוא יום - יומי וקורה לכל אחד מאיתנו, אם זה בבוקר כאשר אנו מתלבטים מה ללבוש למשרד, או בצהריים כאשר אנחנו מתלבטים מאיזו מסעדה להזמין לנו אוכל, ועד לערב, כאשר אנו מתלבטים איזה ספר להקריא לילדים שלנו. 

אז ברור לנו שהמשתמשים שלנו מבצעים החלטות שמבוססות על סוג של צורך או רעיון שנוצר מנסיבות המתאימות, כאשר תהליך קבלת ההחלטות יכול להכיל את השלבים הבאים :

איסוף נתונים - איסוף הנתונים יכול להיות גם מיידי, יכול להיות מבוסס על ניסיון החיים של המשתמש, ויכול גם להכיל מחקר שלם של איכות המוצר ומחירו.

1.שקלול המידע - בשלב זה המשתמש מעבד את הנתונים שאסף במטרה למצוא את המוצר העדיף עליו.

2.גיבוש ושקילה של החלופות - לאחר בחירת האפשרות המועדפת, המשתמש עובר לבחינה של חלופות רלוונטיות.

3.בחירת החלופה - קבלת ההחלטה הסופית על בחירת החלופה הרלוונטית.

בתוך השלבים האלו, יש לנו, מומחי חווית המשתמש חלון הזדמנויות קטן לשכנע את המשתמש בבחירת החלופה הרצויה לנו, או בחירת המוצר שלנו מבין כלל המוצרים המתחרים. 

הפסיכולוגיה של ההמרה

על מנת לשכנע את המשתמש לרכוש את המוצר באתר המכירות שלנו, או להשאיר פנייה באתר השיווקי שלנו, עלינו להשתמש בשלב אפיון האתר, במאפיינים פסיכולוגיים שיעזרו למשתמש להחליט לרכוש את המוצר שלנו, הפסיכולוגיה של ההמרה. השימוש בפרקטיקה זו כולל שימוש באלמנטים כגון : כפתורי הנעה לפעולה, שימוש בצבעים עם משמעות, הוזלה של מחירים, שימוש בקופירייטינג ומילות פעולה, שימוש בתמונות עם מסר נסתר, ועוד. כל אחד מהאלמנטים האלו נבדקו על ידינו, ועל ידי אנשי מקצוע אחרים ביסודיות, ומנוצלים לשימוש בעשרות אלפי דפי אינטרנט ברחבי העולם. 

בכל הקשור לשימוש באלמנטים המסייעים לנו בפסיכולוגיה של ההמרה, יש אנשי מקצוע שמאמינים בשיטת מסוימות, ואנשי מקצוע שמאמינים בשיטות אחרות. לדוגמא : יש אנשי מקצוע שמאמינים במינימליזם ופשטות, ואחרים שרוצים להדהים ולהרשים את הגולש עם האפקטים המיוחדים ביותר. תמיד מתקיימים דיונים בין אנשי מקצוע על הגבול בו מומלץ להשתמש בפסיכולוגיה של ההמרה, יש כאלו שטוענים לשיטות כאלו, ויש כאלה שטוענים לשיטות אחרות, אך בבסיס המטרה תמיד הייתה להיות מסוגלים למכור את המוצרים שלנו, במינימום השקעה, זאת על מנת להגדיל את הרווחים הבאים מההשקעה (ROI). 

בסופו של דבר, התפקיד שלנו כאנשי אפיון חווית משתמש, הוא לגלות את התשובות האפשריות לשאלה : מה יגרום לצרכן להחליט ללחוץ על כפתור ההנעה לפעולה שלנו? (Call To Action - CTA), ומה האלמנטים שישכנעו את המשתמשים להשאיר פנייה באתר?.

הגדלת המכירות באמצעות כפתורי הנעה לפעולה

כדי להבין כיצד העיצוב של כפתורי ה CTA משפיעים על התנהגות המשתמש, יש לבחון תחילה את ההבדל בין שיעורי נטישה וההמרה באתר האינטרנט שלנו. כפתורי ה CTA הם נקודת המפנה הסופית באתר שלנו, ולכן חשוב מאוד לבדוק את הדרך שבה הם קוראים לפעולת המשתמש. את התשובות לכל השאלות האלו נקבל באמצעות ביצוע מבחן A/B.

חברות אפיון אתרים המיישמות מבחני A/B (מבחן ה A/B הוא כלי עזר המשמש אותנו למבדקי שמישות לפלטפורמות אינטרנט שונות. באמצעות מבחן ה A/B, אנו יכולים למדוד פרמטרים שונים, ואלמנטים שונים בממשק, כאשר אנחנו יוצרים שתי וורסיות של אותו האלמנט, ומודדים איזו וורסיה הביאה לנו את אחוז ההמרה הגבוה ביותר), מסוגלות לזקק את תהליך החלטת הקנייה של המשתמש, על ידי ניתוח הפעילות של בסיס המשתמשים שנבדקו (בדיקות שמישות), ולאחר מכן להשתמש במידע זה על מנת להגדיל את אחוזי ההמרה. לדוגמא : בפרויקט אפיון אתר שביצענו בעבור עמותת לתת, בחרנו לשלב בשלב העיצוב שתי תמונות מרכזיות, ולבחון לאיזו תמונה תהיה אימפקט חזק יותר בהשפעה על הגולשים לתרום (שתי התמונות מופיעות מטה). בפועל, תמונה 1 זכתה ליחס המרה של 23.9%, בעוד תמונה 2 זכתה ליחס המרה של 16.8%. הקמפיין שכוון בעבור קהל נוצרי אמריקאי זכה ליותר תרומות והמרות כשאר הצגנו תמונה של ילדה "אוטנטית" יותר, מה שכנראה פנה לרגשות הגולשים ושכנע אותם לפתוח את הארנק. כאשר האלמנטים לא נבדקים כראוי, דפי הנחיתה שלנו לא יצליח לנצל את הפוטנציאל שלו, ואת ההמרות הדרושות. אך אם נבחן את כל האלמנטים בדף, בכך ניצור את הדף האולטימטיבי, זה שיביא לנו את אחוז ההמרה הגבוה ביותר. 

בהצלחה!

יש לך שאלות על התהליך שלנו ? רוצה לקבל הצעת מחיר ? אפשר להתחיל בשיחת טלפון או פגישה

כן! בואו נדבר