בלוג

כי יש לנו מה לספר לכם...

איך להגדיל את המכירות באתר על ידי מבחן A/B לדף הבית

לא צריך להשקיע כסף במדיום או בקורא בקלפים, אין גם צורך להמר על הניחוש הכי טוב שלך.

קיימת אפשרות טובה יותר, אמינה יותר, ועם תוצאות מובטחות.

לא, לא התבלבלת, אנחנו עדיין מדברים על הגדלת יחס ההמרה באתר האינטרנט שלך.

בוודאי במהלך פעולות השיווק שלך באינטרנט התלבטת לא אחת על איזו תמונה טובה יותר, איזה צבע נכון לכפתור ההזמנה, או איזה ניסוח יניע את הגולש באתר שלך ליותר תוצאות. מבחני הA/B יוכלו לספק את התשובות לכל ההתלבטויות שלך, וללא צורך להיות מומחה בתחום.

תוכל להריץ את הבדיקות על האלמנטים השונים אותם תרצה לבחון באתר, ללא צורך בהקצאת משאבים גדולים, או בתכנון מחדש לאתר.

אז מה זה מבחן A/B ?

מבחן ה A/B הוא כלי עזר המשמש אותנו למבדקי שמישות לפלטפורמות אינטרנט שונות. באמצעות מבחן ה A/B, אנו יכולים למדוד פרמטרים שונים, ואלמנטים שונים בממשק, ואף לקבל מידע סטטיסטי מדויק אודות התפקוד של אלמנטים אלו, כעזר לתהליך אפיון חוויית משתמש נכון.

המבחן יכול לשמש אותנו בדף נחיתה שמטרתו למשוך גולשים להשאיר פניות (לידים), או באתרים המוכרים מוצרים ואו שירותים שונים, ואף בממשקי אינטרנט שונים, בהם נוכל לבחון את הפונקציונאליות של הממשק.

במקרים בהם מדובר על בחינה של אתרים שמטרתם למכור מוצרים ושירותים, או לקבל לידים, אנו מודדים את אחוזי ההצלחה על ידי הנתון – יחס המרה (Conversion Rate). יחס ההמרה מודד את כמות הגולשים באתר, מול מספר הפעמים שאותם הגולשים ביצעו את הפעולה שאותה עוד הגדרנו מראש, טרם הגיעו לאתר (Goal). המבחן עצמו מתבצע על ידי מדידה בזמן אמת של אלמנט מסוים במספר גרסאות (תמונות שונות \ כפתורים שונים \ טקסט שונה וכדומה), ומעקב אחר הגרסא שייצרה את אחוזי ההמרה הגבוהים ביותר. גם לאחר שזיהינו את הגרסא המוצלחת יותר, אנו יכולים לבצע אופטימיזציה לאתר, וזאת על ידי בחינה חוזרת של אותו האלמנט והניסיון להגדיל את אחוזי ההמרה, ואו בדיקה של אלמנטים אחרים באתר.

כשאנו ניגשים לבצע את מבחן ה A/B בפעם הראשונה, אני תמיד ממליץ להתחיל עם הדף החשוב ביותר בכל אתר - דף הבית (או המקביל לו – דף הנחיתה). במאמר זה נעבור על האלמנטים השונים אותם תוכלו לבדוק בדף הבית באמצעות מבחן ה A/B . כך שבשיפור אלמנטים אלו, נוכל להוביל את אתר האינטרנט לבעל שיעורי המרה גבוהים משמעותית.

אלמנט ראשון - כפתור הקריאה לפעולה Call-to-Action) – CTA) 

אחד האלמנטים החשובים ביותר להגדלת שיעורי ההמרה באתר שלך הוא כפתור הקריאה לפעולה. תפקידו של משפט\כפתור הקריאה לפעולה היא לעורר את תשומת ליבו של הגולש, או לעודדו לפעולה מסוימת, כגון: רכישת מוצר, השארת פרטי פנייה (ליד), הורדת קובץ, הרשמה לאירוע ועוד. למרות הפשטות שבעניין, רוב משפטי הקריאה לפעולה אינם מצליחים לבצע את עבודתם, ואינם מסייעים לביצוע היעדים והמטרות של האתר. 

ניסוי במבחן A/B על כפתורי הקריאה לפעולה באתר יכול לתרום משמעותית ולסייע בהעלאת יחס ההמרה בצורה משמעותית. 

אז איזה אלמנטים ניתן לשנות בכפתורי הקריאה לפעולה ? אנו ממליצים לנסות ולבחון כפתורים בעלי צבע שונה, כיתוב (ואף פונט) שונה, מיקום שונה, נוסח שונה וכדומה. נכון שלכאורה מדובר בשינויים קטנים שלא אמורים להשפיע על הגולש, אך מהניסיון שלנו גם שינוי כזה יכול לגרום להשפעה חיובית על התנהגות הגולש, ולהגדלת אחוז ההמרה של האתר. 

אלמנט שני - תמונות בדף הבית 

אלמנט חשוב לא פחות למבחן A/B בדף הבית, הוא התמונה הראשית של האתר (באנר\האדר). כאן המקום לציין כי נושא התמונה הראשית בדף הבית, וכל הנלווה אליו שווה לבדו מאמר נפרד, אבל לא נשאיר אתכם בידיים ריקות, וננסה לתת מספר עצות לשימוש בתמונות אפקטיביות. 

לשם בחינת התמונה האפקטיבית ביותר, הייתי ממליץ להתחיל מהקיים, ולבחון תמונות המציגות גרסאות אחרות של אותה התמונה. לדוגמא, אם אנחנו מציגים תמונה של אנשים, אז ננסה להשתמש באנשים שונים. אם אנחנו מציגים תמונה של המוצר, ניתן להציג תמונות אחרות, או להציג את המוצר בצורה יותר מושכת. אפשרות נוספת היא בדיקה של החלפת תמונה סטטית, בסליידר המכיל מספר תמונות מתחלפות, הכוללות מסרים שונים. 

ברגע שנלמד מה עובד הכי טוב בעבור האתר שלנו, נוכל למשוך את הגולשים להישאר באתר ובסופו של דבר לבצע המרה. 

כמו כן, הייתי ממליץ להשתמש בעצות הבאות על מנת לבחון אילו תמונות הן האפקטיביות ביותר בעבורכם : 

1.במידה ואתם מעוניינים להגדיל את האמפתיה אצל הגולש, עשו שימוש בתמונות של אנשים.
2.במידה ואתם מעוניינים להגדיל את הנאמנות של הגולש, עשו שימוש בתמונות של אובייקטים.
3.בכל המבחנים שבדקנו, תמונות של נשים ותינוקות השפיעו יותר על הגולש.
4.כאשר אתם רוצים לשדר מסר מסוים, עשו שימוש נבון בטבלת הצבעים המוצגת מטה. שימוש בצבע הנכון ישפיע על התנהגותו של הגולש. 

אלמנט שלישי - כותרות בדף הבית 

הכותרות הן בדרך כלל הטקסט העיקרי והבולט ביותר בדף הבית שלנו, כך שהגיוני שנשקיע חלק מהמשאבים שלנו על מנת לבדוק גם האלמנט הזה, והשפעתו על הגולשים. 

לשם כך אנחנו נתחיל עם בחינת הכותרת הראשית של האתר (המלווה בדרך כלל בכפתור קריאה לפעולה), ונבין את השפעתה על אחוזי ההמרה באתר, זאת עד שנמצא את הנוסח שיפעל בעבורנו הכי טוב. אנו ממליצים לבנות את הכותרות על פי ההנחיות הבאות : 

1.בחירה ושימוש בז'רגון המתאים לקהל היעד של האתר או המוצר.
2.שימוש בכותרת ראשית תמציתית שתתפוס את תשומת הלב של הגולשים.
3.שימוש בכותרת משנה החייבת לכלול דגש על הצעות ערך ייחודיות (USP) למוצר או השירות המקודם.

מכיוון שאנו לא יכולים לנבא מראש, איזו גרסא לכותרת תעבוד בעבורנו הכי טוב, אנו נבחן מספר גרסאות, עד שנבין איזו כותרות תורמת לאחוזי ההמרה הגבוהים ביותר.

אלמנט רביעי - תוכן שיווקי בדף הבית

עצה זו מיודעת בעיקר בעבור חברות שבחרו בשיטת שיווק התוכן (Inbound Marketing). שיטת שיווק זו משמשת חברות רבות לשיווק על ידי פרסום תוכן שיווקי (איכותי) בבלוגים, ניוזלטרים, ברשתות החברתיות ועוד. השיטה מתבססת על יצירת תוכן איכותי המושך גולשים בצורה קבועה ולאורך זמן, ובכך בונה אמון בין שני הצדדים (Engage). באמצעות תהליך זה החברה יוצרת מאותם הגולשים לקוחות משלמים, או הפניות (לידים). חשוב לציין כי שיטת שיווק זו כוללת תהליך ארוך ולא פשוט, בו החברה המשווקת יוצרת כמות גדולה של תוכן איכותי, ואותו היא מפרסמת בערוצי השיווק השונים באינטרנט. 

במידה ואתרך פועל באמצעות שיטת שיווק התוכן, מומלץ לך להדגיש את התוכן הפופולארי ביותר שלך בדף הבית. אך עם זאת, למרות שאנו בטח יודע אילו מאמרים הכי פופולאריים בבלוג, יהיה לך קשה לקבוע באמת איזה תוכן יתרום להמרות על ידי הצבתו בדף הבית. לכן, על מנת לבחון את הסוגיה, נסה להחליף את המאמרים השונים באמצעות מבחן ה A/B, ובכך תוכל ללמוד מה יביא לביצועים הטובים ביותר.

לסיכום

במאמר זה סקרנו את האלמנטים השונים בדף הבית, אותם מומלץ וניתן לבחון במבחן A/B, וזאת כאשר אנו מעוניינים בהעלאת יחס ההמרה וכמות הלידים של האתר : 

1.כפתור הקריאה לפעולה - בחינת הכפתור היעיל ביותר על ידי שינוי, צבע, פונט, צורה, מיקום.
2.תמונות בדף הבית - בחינת התמונות בדף הבית על מנת להבין איזה תמונה יוצרת הכי הרבה המרות.
3.כותרות בדף הבית - בחינת השפעת הכותרת על אחוזי ההמרה באתר, וזאת על מנת להבין איזה כותרת יוצרת הכי הרבה המרות.
4.תוכן שיווקי בדף הבית - בחינת התוכן שמביא לרוב ההמרות והלידים. 

בנוסף, חשוב לי להוסיף עוד שתי עצות כלליות בכל הנוגע למבחני A/B : 

1.חשוב לזכור כי מה שעובד עבור אתר אחד, לא בהכרח יעבוד בעבור אתר אחר. אנחנו חייבים לקחת בחשבון מספר גורמים כאשר אנחנו בודקים מה הפתרון שיביא לאחוזי ההמרה הגבוהים ביותר. מדובר בדרך כלל בסוג התעשייה שהמוצר או השירות שלנו נכללים, סוג קהל היעד שלנו, מה הערך המוסף שהמוצר שלנו מציע ועוד. כל אלו ישפיעו ישירות על התנהגות הגולש, ולכן עלינו להתאים את הווריאציה הנכונה ביותר של אותם האלמנטים לסוג ההתנהגות של גולשים אלו.
2.מבחן A/B הוא לא תהליך חד פעמי, אלא תהליך ארוך טווח. אחת הטעויות הנפוצות בהן אני נתקל אצל אנשי שיווק באינטרנט, היא ההתייחסות למבחן ה A/B, כאל "טקטיקה חד פעמית". גם לאחר שגילינו איזה אלמנט משיג את יחס ההמרה הגבוה ביותר, חשוב שנמשיך ונבצע אופטימיזציה לתוצאות, ולאו דווקא נישאר על האלמנט שזכה ליחס ההמרה הגבוה ביותר, אני מבטיח לכם שתמיד אפשר לשפר את המספרים. 

כל שינוי שתרצו לעשות באתר, חייב לבוא בהמשך לנתוני מבחן ברורים, ולא באמצעות ניחוש מושכל. גם אם אתם ממש בטוחים שההחלפה של כפתור ה CTA מאדום לירוק, תעלה את כמות הלידים באתר, עליכם לבחון זאת, ורק לאחר קבלת תוצאות ברורות, להטמיע את השינוי.

בהצלחה! 

יש לך שאלות על התהליך שלנו ? רוצה לקבל הצעת מחיר ? אפשר להתחיל בשיחת טלפון או פגישה

כן! בואו נדבר